Potain

Najlepsze teksty w tej części sieci

Róże pnące – jak hodować

różowe róże pnące

Spośród bardzo wielu gatunków róż bardzo często zachwyt budzi róża pnąca. Nie ma się co temu dziwić – przepiękna zielona ściana liści ze ślicznymi kwiatami z pewnością nie tylko przyciągnie uwagę, ale również będzie stanowić centralny element każdego ogrodu. Aby jednak tak się stało, róże pnące muszą być odpowiednio pielęgnowane i w odpowiedni sposób posadzone.

Odpowiednie sadzonki i ich wybór

Aby rozpocząć hodowlę pnących róż, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie sadzonki. Szkółka róż, to na pewno idealne miejsce do wyszukania najlepszych sadzonek. Obecnie jest bardzo wiele odmian, różniących się od siebie na przykład wielkością kwiatów czy ich kolorem. Jednak można również zauważyć, że powstało bardzo wiele odmian, które są znacznie bardziej odporne na zimno czy warunki pogodowe. To sprawia, że można znaleźć odpowiednie róże pnące do każdej lokalizacji.

Od tradycyjnych krzewów róż odróżniają je między innymi pędy, znacznie sztywniejsze i mocniejsze, dzięki czemu mogą piąć się w górę na dość znaczne wysokości. Najczęściej osiągają wysokość około 3 metrów, jednakże niektóre odmiany mogą dorastać nawet do 5 metrów. Trzeba jednak pamiętać, że do prawidłowego wzrostu potrzebują one właściwego traktowania i nieco pomocy.

Prawidłowa hodowla róż pnących

W przypadku róż pnących nie posiadają one żadnych wąsów, które ułatwiłyby im wspinanie się na przykład po ścianach. Dlatego aby mogły piąć się w górę, konieczne jest zapewnienie im właściwej podpory. Najlepszym rozwiązaniem będą drewniane lub metalowe podpory, o właściwej szerokości i wysokości. Powinny być nieco wyższe i szersze niż zakładana wielkość krzewu. Dzięki temu róże będą mogły swobodnie się na nich rozrastać. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że potrzebują one odpowiednio duże przestrzeni również na korzenie. Posadzone zbyt blisko budynku czy innych zabudowań nie będą mogły odpowiednio się ukorzenić. To zaś przekłada się nie tylko na ich wzrost, ale również na kwitnienie.

Bardzo ważna jest również ich odpowiednia ekspozycja – potrzebują dość dużo słońca, dlatego posadzone w cieniu raczej nie zakwitną zgodnie z oczekiwaniami. Podporą dla róż mogą być również ściany budynków czy mury, jednak należy pamiętać o odpowiednich odległościach jak również o właściwej ekspozycji na światło słoneczne. Aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, trzeba również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Ponadto dobrze jest stosować właściwe nawozy i odżywki, które pozwolą uzyskać odpowiedni efekt, czyli piękne kwiaty jak najdłużej.